film izle e-sgk e-anindakredi hizlipro bilginizolsun Antalya escort

Türkiye'de İlahiyatçı Olmak

Üniversitemiz İlahiyatçı Düşünce Kulübü organizasyonuyla "Türkiye'de İlahiyatçı Olmak" konulu bir konferans gerçekleştirildi.
Bu haber 2016-03-19 13:10:41 eklenmiş ve 14355 kez görüntülenmiştir.

Konferansı Amasya'nın yetiştirdiği genç ilim insanlarından Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi ve Kırıkkale Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Eyüp Baş sundu. İslam tarihi alanındaki çalışmalarıyla tanınan Prof. Dr. Eyüp Baş, İslam tarihinde ilahiyat fakülteleri düzeyindeki yüksek din eğitimi yapan kurumların kısa bir tarihçesini verip geçmiş ile bu günün bir karşılaştırmasını yaptı. Rektör Vekili Prof. Dr. Murat Gökdere ile İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şuayip Özdemir'in de katıldığı programı öğrencilerimiz de ilgiyle izledi.

Türkiye'deki ilahiyat fakültelerinin tarihsel köklerinin İslam tarihindeki medrese geleneğinde bulunduğunu söyleyen Prof Dr. Eyüp Baş; "Cumhuriyetin ilk yıllarında kurucu iradenin kararıyla medreseler kaldırılınca yüksek din öğretimi bu günkü İstanbul Üniversitesi bünyesinde açılmış olan Dâru'l-Fünûn İlahiyat Fakültesine devredilmiş, ancak çok kısa bir süre sonra kapatılmıştır. 1946'da Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinin kurulmasıyla birlikte yeniden açılan ilahiyat fakülteleri, en köklü yapılanma sürecini 1982'den sonra yaşamıştır. Özellikle son yıllarda sayısının oldukça artmasıyla birlikte istihdam düzeyinde yaşanan boşluk doldurulmaya çalışılmıştır. Hâli hazırda ülkemizdeki ilâhiyat fakültelerinden "akademik düzeyde bilimsel bilgi üretmesinin" yanında "Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde çeşitli görevleri icrâ edecek din görevlilerini, ilk ve orta dereceli okullar için din kültürü ve ahlâk bilgisi öğretmenleri ile imam hatip liseleri için meslek dersleri öğretmenlerini yetiştirmesi" beklenmektedir. Ancak bütün bu alanlar, kendi din geleneği ile büyük mücadeleler geçirmiş olan ve seküler bir toplumsal yapıya sahip olduğu düşünülen Batı toplumlarıyla karşılaştırıldığında çok dar bir alanı temsil etmektedir. Zira Batı toplumlarında İlahiyat Fakültelerinin muadili olan teoloji fakültelerinden mezun olan kişiler, dini kurumların yanında hastane, hapishane, çocuk esirgeme kurumları, yaşlı bakım evleri gibi toplumun tüm kademelerinde görev almaktadırlar. Dolayısıyla ilahiyat fakültelerinin dünyadaki çağdaş örnekleriyle yarışabilmesi, insanlığın çağdaş sorunlarına çözüm üretebilecek toplumsal aktörlerden birisi olabilmesi ve daha verimli hale getirilmesi için ideolojik kaygılardan uzak bir programa kavuşturulması gerekmektedir." dedi.

ialahitaçı olmak

Öğrencilerimizin de sorularıyla katkı sağladığı konferans sonunda üniversitemiz tarafından Prof. Dr. Eyüp Baş adına dikilen fidanın koordinatlarının yer aldığı sertifika Rektör Vekili Prof. Dr. Murat Gökdere tarafından kendisine takdim edildi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Amasya Gazetesi Sayfamızı Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
Amasya Gazetesi
© Copyright 2016 Amasya Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Sgk Sorgula
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
tipobet korumalı sunucular