film izle e-sgk e-anindakredi hizlipro bilginizolsun Antalya escort

CUMHURİYETİMİZ 94 YAŞINDA

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşlarının milletimizle omuz omuza yürüttüğü mücadelenin sonunda kurulan Türkiye Cumhuriyeti 94. yaşını kutluyor.
Bu haber 2017-10-30 06:30:10 eklenmiş ve 85 kez görüntülenmiştir.
Bu anlamlı günün yıldönümü olan Cumhuriyet Bayramı kutlamaları  Yavuz Selim Meydanında yapıldı. Burada yapılan kutlamalara Valimiz Dr. Osman Varol ile eşi Funda Varol hanımefendi, Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer, 15. Piyade Eğitim Tugay Komutanı Zafer Uğur, Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, protokol üyelerinin yanı sıra, gaziler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Buradaki törende ilk olarak Valimiz Dr. Osman Varol, 15. Piyade Eğitim Tugay Komutanı Zafer Uğur, Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir törene katılanların bayramlarını kutladılar.
 
Törende daha sonra günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yapan Valimiz şunları kaydetti: "Değerli Amasyalılar,
Çok değerli çalışma arkadaşlarım, eğitim camiasının değerli mensupları,
Cumhuriyetimizi emanet edeceğimiz sevgili öğrenciler, kıymetli gençlerimiz,
 
Hanımefendiler ve Beyefendiler
            Bugün mazisi şan ve şerefle dolu Yüce Türk Milletinin, varını yoğunu ortaya koyarak kurtuluş mücadelesi verişinin, yeniden devlet olma azmini gösterip modern cumhuriyeti kurşunun 94. Yıl dönümünü kutluyoruz.
Bugün, milletimizin en zor şartlarda bir araya gelerek nasıl yeniden ayağa kalkabileceğini gösteren, geleceğimiz için bize umut aşılayan, attığımız her adımda ders almamız gereken kutlu bir olayı anıyoruz.
Biliyoruz ki, her 29 Ekim, el ele vermenin, kenetlenmenin, bağımsız ve onurlu yaşama azmimizi tazelemenin ve geleceğe güvenle bakabilmenin bayramıdır. Cumhuriyet, Türk milletinin binlerce yıllık tarihi boyunca gerçekleştirdiği en büyük atılımlardan birisidir.
Cumhuriyetimizin kuruluş süreci de gerek dünya tarihinin gerekse milli tarihimizin kaydettiği en büyük ve en şanlı mücadelelere sahne olmuştur. Bu mücadele, toplum olarak yanmış, yıkılmış, istila edilmiş bir coğrafya üzerinde yeniden dirilişimizin mücadelesidir. Türk milleti, en ağır koşullarda bile, yaşamasının yalnızca hür ve bağımsız Türk devleti ile mümkün olacağına olan inancını ortaya koymuştur.
Bu anlamlı günde Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ü, onun kahraman silah arkadaşlarını, kanlarıyla bu toprakları bize vatan yapan ve yaşadığımız günlerde de dahil olmak üzere bizlere canlarıyla, kanlarıyla hizmet eden aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyoruz.
 
SİZ SEVGİLİ AMASYALILARIN ve BÜYÜK MİLLETİMİZİN CUMHURİYET BAYRAMI KUTLU OLSUN.
Hepinizin bildiği gibi haklı gururunu yaşadığımız, 22 Haziran 1919’da İlimizde yazılan, yayımlanan, Milli Mücadele’yi başlatan ve onun temel ruhunu oluşturan Amasya Tamimi; millî mücadele çabalarına hemen herkesin kuşkuyla baktığı başlangıç günlerinde, Türk insanının milli hâkimiyet ruhunu ilk defa dile getirmesi bakımından tarihi önem taşımaktadır. “Cumhuriyetin Doğum Belgesi” olan Amasya Tamimi, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşu yolunda atılmış en önemli adımdır. Türk Milletinin olmadığı bir dünya hedefleyen küresel güçlerin emelleri, Atatürk’ün halkımızdan destek alarak gösterdiği yönetim, üstün muhakeme gücü ve stratejik hamleleri ile son bulmuş ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu ile noktalanmıştır.
Anayasal bir demokrasi olan Türkiye Cumhuriyeti, temel niteliklerini, hedeflerini, prensiplerini, sistemini koruyarak hür ve serbest bir ülke olarak yoluna güvenle devam etmektedir. Nitekim Büyük Önder’in gösterdiği hedef doğrultusunda “çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkmak isteyen” ülkemiz, cumhuriyetle demokrasiyi birleştirmiş, haklar ve hürriyetler temelinde vatandaşlarının barış, huzur ve refah içinde yaşayacakları şartları inşa etme yolunda dev adımlar atmıştır. İstiklal Savaşı’ndan harap bir vaziyette çıkan Türkiye, bugün güçlü ekonomisi, dinamik nüfusu, insan haklarına dayalı yönetim anlayışı, demokratik bir hukuk devleti olarak bölgesinde ve dünyada saygın bir ülke haline gelmiştir.
 
Değerli Amasyalılar,
Cumhuriyetimiz kurulduğu günden beri nice zor günlerden geçmiş, nice sıkıntılar yaşamıştır. Bunlardan en sonuncusu 15 Temmuz gecesi yaşadığımız hain darbe girişimidir. Ettikleri vatana bağlılık yeminine ihanet eden bir grup asker-sivil kamu görevlisi ve onların kamu dışındaki işbirlikçileri, efendilerinden aldıkları talimatlarla milli iradeyi yok etmek istediler. Milletin Meclisi, milletin kurumları kendi uçakları, kendi tankları ile vuruldu. Silahsız sivil insanlar acımasızca katledildi. Hain darbe planı en ince teferruatına kadar hesap edilmişti. Ancak hesap edemedikleri tek şey Türk milletinin milli iradeye ve Cumhuriyetine sahip çıkmaktaki azim ve kararıydı.
Kahraman Türk Milleti, Kurtuluş Savaşında dünyada ilk kez emperyalist güçlere karşı milli bir mücadele ile bağımsızlığını kazanma başarısını göstererek yaptığı gibi, yine dünya tarihinde ilk kez bu menfur ve hain darbe girişimine karşı milli bir halk duruşuyla destansı bir zafer elde ederek tüm mazlum milletlere örnek teşkil etmiştir. Bu uğurda 248 şehit verirken, 2196 da gazimiz oldu. Şimdi geldiğimiz nokta itibarıyla, Türkiye Cumhuriyeti Devleti içerisindeki hainleri temizleyerek bu süreçten daha da güçlenerek çıkmıştır.
Türkiye Cumhuriyeti’nin birliği ve dirliğine karşı gaflet, dalalet içinde bulunanlar ve işbirliği yapanlar şunu çok iyi bilmelidirler ki, Cumhuriyeti ve milleti savunma zorunluluğu karşısında, Çanakkale’de, Sakarya’da, Büyük Taarruz ’da, İzmir yollarında, Kıbrıs’ta, terörle mücadelede ve son olarak 15 Temmuz gecesi tüm yurtta tüm milletimizle birlikte göstermiş olduğumuz tereddütsüz mücadeleyi her gerektiğinde tekrarlamaktan kaçınmayacağız.
 
Sevgili Gençler,
Gençlik her millet için önemli bir kuvvettir. Bilinçli ve sorumluluk sahibi bir gençlik, o milletin umududur. Aydın, milli ve manevi değerlerini koruyan, ileri görüşlü genç bir neslin yetişmesi, sahip olduğumuz şanlı tarihle birleştirildiğinde, Türkiye’mizi yalnızca ileri toplumlar seviyesine ulaştırmakla kalmayacak, oldukça geniş gönül coğrafyamızda bizi pek çok ülkeye önderlik yapabilecek konuma getirecektir.
İçinde yer aldığı coğrafya ve sahip olduğu tarihi miras Türk Milleti'nin üzerine çok önemli sorumluluklar yüklemektedir. Türk gençliğine çok güvenen ve bunu her fırsatta vurgulayan Atatürk, Cumhuriyeti koruma görevini de bu nedenle siz gençlere vermiştir. Atatürk’ün çizdiği yolda, milli ve manevi değerlerine bağlı, dürüst, vicdanlı, akılcı, ileri görüşlü Türk gençleri olarak, çalışmalarınız, duyarlılığınız ve kararlılığınızla sizlere duyulan büyük güvene layık olacağınıza, yaktığı aydınlanma ışığını, nesilden nesile aktararak taşıyacağınıza yürekten inanıyoruz.
 
Değerli öğretmen arkadaşlarım,
Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK “Öğretmenler, Cumhuriyet sizden ilmen fennen ve bedenen kuvvetli ve yüksek karakterli muhafızlar ister, yeni nesilleri bu evsaf ve kabiliyette yetiştirmek sizin en büyük ödev ve sorumluluğunuzdur!” diyerek büyük fedakârlıklarla kurulan Cumhuriyetimizin bekasında ve istikbalinde size büyük bir sorumluk yüklemiştir.
Bilginin en önemli güç olduğu çağımızda, bilimin aydınlatıcı ışığı altında fikri hür, vicdanı hür, erdemli, milli ve manevi değerlerine bağlı bireyler yetiştirmek şiarı ile gelecek nesilleri şekillendiriniz. Ancak bu şekilde Cumhuriyetimizin nice yıl dönümleri huzur ve mutluluk içinde kutlanacaktır.
 
Kıymetli Vatandaşlarımız,
Türk Milleti Cumhuriyetle huzurlu ve mutludur. Genç Cumhuriyetimizin bugün bizleri ulaştırdığı nokta kıvanç vericidir. Yine de, elde ettiğimiz başarılarla yetinmemeli, özellikle ülkemizin bütünlüğüne yönelik eylemlerin giderek yoğunlaştığı bugünlerde en çok ihtiyaç duyduğumuz milli birlik ve beraberliğimizi pekiştirmeli, hep beraber el ele vererek kenetlenmeli, bölünmez bütünlüğümüze ve Cumhuriyetimizin bize kazandırdığı değerlere sahip çıkmalıyız.
Mukaddes vatanımızın birliği ve bütünlüğü uğruna verilen kurtuluş mücadelesinin taçlanarak Cumhuriyetimizin kurulduğu bu çok anlamlı günün yıldönümünde, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Atatürk’ü, O’nun kahraman silah arkadaşlarını ve kanları ile bu toprakları vatan yapan ve halen, her geçen gün bu fedakârlığı göstermeye devam eden tüm aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi milletçe sonsuz şükran ve rahmetle anıyoruz.
Bu duygu ve düşüncelerle tüm Amasyalılara sağlık, huzur ve mutluluk dolu günler diliyorum.
Hepinizin Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun."
 
Valimizin konuşmasının ardından öğrenciler tarafından şiirler okundu ve folklor gösterisi sergilendi. Ardından İl Milli Eğitim Müdürlüğünce il genelinde yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri, Valimiz Dr. Osman Varol ve protokol üyeleri tarafından verildi. Cumhuriyet Bayramı kutlamaları okulların, askeri birliklerin, polis teşkilatının ve ilimizde faaliyet gösteren çeşitli kamu kurumları ile sivil toplum kuruluşlarının resmigeçit töreninin ardından sona erdi.
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Amasya Gazetesi Sayfamızı Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
Amasya Gazetesi
© Copyright 2016 Amasya Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Sgk Sorgula
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
tipobet korumalı sunucular