film izle e-sgk e-anindakredi hizlipro bilginizolsun Antalya escort

HAZİNE MÜSTEŞARLIĞI GÜVENCESİ İLE ALTINLARINIZ ZİRAAT’TE DEĞER KAZANSIN

Altınlarınız Ziraat'de değer kazansın
Bu haber 2017-10-13 06:21:34 eklenmiş ve 1475 kez görüntülenmiştir.

Ülkemizde yastık altında bulunan altınların ekonomiye kazandırılması amacıyla, T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı tarafından, ilk defa Ziraat Bankası aracılığıyla Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası ihraçı gerçekleştirilmektedir. İhraç ile yaklaşık 100 Milyar ABD Doları büyüklüğünde bir kaynağın ülke ekonomisine kazandırılması amaçlanması nedeniyle de çok önemli görülen konuda Ziraat Bankası Çorum Bölge Yöneticisi Halil Yüksel ve Fiziki altını kabul ederek işlemi gerçekleştirecek Amasya Şube Yöneticisi Kerim Yasin Öztürk Gazetemize açıklamada bulundu.

Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı tarafından ülkemizde yastık altında yaklaşık 2200 ton (100 Milyar ABD Doları) olduğu tahmin edilen altınların ekonomiye kazandırılması amacıyla, Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası talep toplama işlemleri ve ihracı gerçekleştirilmektedir. Söz konusu ihraç Hazine Müsteşarlığı tarafından Ziraat Bankası aracılığı ile ilk kez gerçekleştirilecek olup, bu ihraç ile yastık altında atıl duran altınların ülke ekonomisine kazandırılması ve ülkemiz rezervlerinin güçlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bu yolla elinde fiziki altın bulunduran yatırımcılar da altınlarını devlet güvencesi altında saklama ve altınların değeri üzerinden ek getiri elde etme imkanına kavuşmaktadır.

Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası talep toplama ve İhraç işlemi 02-27 Ekim 2017 tarihleri arasında Türkiye genelinde belirlenen Ziraat Bankası Şubelerinde haftalık etaplar halinde gerçekleştirilmektedir.

Faize duyarlı yatırımcılar getirecekleri hurda altın karşılığı çıkartılacak ve yatırımcısına 6 ayda bir kira getirisi kazandıracak faizsiz Altına Dayalı Kira Sertifikalarını, Geleneksel yatırımcılar ise getirecekleri hurda altın karşılığı çıkarılacak ve yatırımcısına 6 ayda bir kupon faizi getirisi kazandıracak Altın Tahvili’ni alacaklardır. İhraç edilecek her iki Devlet İç Borçlanma Senetleri, 2 yıl vadeli olup, yatırımcısına 6 ayda bir %1,2 oranında kupon (kira) ödemesi yapılacaktır. Yıllık kupon (kira) getiri oranı ise %2.40 olarak belirlenmiştir.  Bu ihraca ilişkin kupon/kira gelirlerinde herhangi bir vergi alınmamaktadır. Gelir vergisi(Stopaj) oranı %0 olarak belirlenmiştir.

İhraç işlemleri için: Külçe altınlar, Cumhuriyet/Darphane Altınları(Çeyrek, Yarım, Tam, Ata Lira..vb.) ile 22 ve 24 ayar altınlar kabul edilecektir. Üzerinde değerli yada değersiz taş bulunan altın(takı) ve Reşat Altınlar kabul edilmeyecektir. Altınlar hiçbir ıskontoya tabi tutulmaksızın saflığı oranında birebir kabul edilecektir. Bu aşamada altın sahipleri hiçbir kayba uğramayacaktır. Yatırımcılar ilk 3 aydan sonra vade boyunca istedikleri zaman altınlarını Ziraat Bankasına satabilecekler veya vade sonunda istedikleri takdirde altınlarını fiziki altın( 1 kg’lık külçe altın yada Darphane tarafından basılan Çeyreklik Cumhuriyet Altını olarak) olarak geri alabileceklerdir. Bu işlemler için açılan hesaplardan Ziraat Bankasınca hiçbir masraf alınmayacaktır.

Amasya ve ilçeleri için talep toplama ve ihraç dönemi 23 - 27.10.2017 tarihleri olup, fiziki altın kabulü ve ihraç işlemleri AMASYA ŞUBESİ aracılığıyla gerçekleştirilecektir. Gerek merkez gerekse ilçelerde konuya ilgi gösteren vatandaşlarımızın işlemler ve bilgi almak için ZİRAAT BANKASI Şubelerine uğramaları yeterlidir. Belirtilen tarih aralığından sonra talep de bulunulamayacaktır.

Konu hakkında yatırımcılar ayrıca, www.hazine.gov.tr ve www.ziraat.com.tr adreslerinden de detaylı bilgi edinebilirler.

Avantajları anlatılan ve ülkemizde bir ilk olan ürünlere, yastık altında atıl altını bulunan yatırımcının, yatırım yapmasında hiçbir olumsuzluk bulunmamaktadır. Ancak ihracın amacına ulaşması ve yeterli talep görmesi durumunda, kaynak ihtiyacı yüksek olan ve tasarruf açığı fazla olan ülkemiz ekonomisine ve büyümesine doğru bir finans şekli olarak sağlayacağı katkı çok yüksek olacaktır.

Karşılıklı kazan kazan prensipleri ile oluşturulmuş bu ürünlere Amasya halkının da yoğun ilgi göstereceğine inanıyor ve ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Amasya Gazetesi Sayfamızı Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
Amasya Gazetesi
© Copyright 2016 Amasya Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Sgk Sorgula
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
tipobet korumalı sunucular