film izle e-sgk e-anindakredi hizlipro bilginizolsun Antalya escort

Amasya'nın bereketli topraklarına can suyu

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Orman ve Su İşleri Bakanlığınca İlimize yapılan yatırımların Toplu Açılış ve Temel Atma Törenine katıldı.
Bu haber 2016-11-08 08:50:35 eklenmiş ve 12844 kez görüntülenmiştir.

Belediye Kültür Merkezinde düzenlenen Toplu Açılış ve Temel Atma Törenine Bakan Eroğlu’nun yanı sıra Vali Salih Işık, Amasya Milletvekili Haluk İpek, Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Orman ve Su İşleri Bakanlığı bürokratları, il protokolü ve vatandaşlar katıldı.

 
Törende saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından projelere ilişkin tanıtım filmi izlendi. Törende ilk konuşmayı yapan Belediye Başkanı Cafer Özdemir yapılan bu yatırımların Amasya’nın kalkınmasında büyük fayda sağlayacağını belirterek, bu hizmetlerin Amasya’ya hayırlı olması temennisinde bulundu. Daha sonra konuşmalarını yapan Devlet Su işleri Genel Müdürü Murat Acu ile Amasya Milletvekili Haluk İpek ise bugün temeli atılacak ve hizmete açılacak olan bu 18 tesisin Amasya ekonomisine büyük katkılar sağlayacağını belirterek, tesislerin ilimize hayırlı olması temennisinde bulundular.
 
Törende yaptığı konuşmada ilimizde Orman ve Su İşleri Bakanlığınca yapılan yatırımlara dikkat çeken Vali Salih Işık ise şunları kaydetti: “Sayın Bakanım, sayın milletvekilim, değerli protokol, değerli hazirun, öncelikle hepinize hoş geldiniz diyor, sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Yoğun işlerinden zaman ayırmak suretiyle ilimizi teşrif eden ve Şehzadeler Diyarı Amasya’yı çok seven Sayın Bakanımıza Amasyalılar adına şükranlarımı arz ediyorum.
 
Amasya; 8500 yıllık tarihi ve birçok medeniyete ev sahipliği yapması sebebiyle bir kültür hazinesidir. Sahip olduğu tarihi ve kültürel mirasla adeta bir Açık Hava Müzesi görünümünde olan İlimiz, Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından da ‘Marka Kent’ ilan edilmiştir. Kendi tarihimiz açısından Amasya’ya baktığımızda, Danişmentliler’den Selçuklulara, Osmanlı İmparatorluğundan Cumhuriyete ve Cumhuriyetten günümüze uzanan yolda çok önemli olaylara ve şahsiyetlere ev sahipliği yaptığını görmekteyiz. Kentimiz, Osmanlı İmparatorluğunun Fetret Döneminde devletin ikinci kez kurulduğu ve aynı zamanda Cumhuriyete giden yolda, Cumhuriyetin hamurunun yoğrulduğu bir kent olarak tarihteki şerefli yerini almıştır. “Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.” sözüyle Kurtuluş Savaşımızın yöntemi ve özeti olan, Amasya Tamimi de burada ilan edilmiştir.
 
Sayın Bakanım, Günümüzde de ilimiz sahip olduğu coğrafi konum ve ekonomik potansiyel ile ülkemizin önemli şehirleri arasında yer almaktadır. Amasya coğrafi bakımdan Orta Karadeniz bölgesinde kavşak noktası konumundadır. Sahip olduğu tarım potansiyeli bakımından da bölgemizin önemli bir yaş sebze ve meyve üretim merkezidir.  İlimizin toplam yüzölçümü 5701 km2 olup, bunun 254.960 hektarı (%44) tarım arazisi; 220.681 hektarı (%39) ise orman arazisidir. İlimiz ekonomisinde tarımın sektörel payı %21 olup, halkımızın %44’ü tarım sektöründe istihdam edilmektedir. Sayın Bakanım, İlimiz ekonomisi için çok önemli bir değer de turizmdir. Turizm son yıllarda yapılan altyapı çalışmalarıyla hızla gelişen bir sektör konumundadır. Amasya’nın turizmde bu denli cazibe merkezi olmasının bir sebebi de sahip olduğu doğal, tarihi ve kültürel potansiyelin yanı sıra, İlimizi baştan başa kateden, adeta altın bir gerdanlık gibi süsleyen ve ona hayat veren Yeşilırmak’tır. Bu sebeple Yeşilırmak nehrine Bakanlığınızca yapılagelen enerji üretim tesisleri ve taşkın koruma tesisleriyle beraber; bu nehrin İlimiz açısından turizmi besleyen bir değer olarak görülmesini arzu etmekteyiz. Gelinen nokta itibariyle Yeşilırmak, Amasya’mızın adeta omurgasını oluşturmaktadır.
                                           
Önemli bir bilim, sanat, kültür ve tarım merkezi olan İlimize, 2013-2016 yılları arasında 4,4 milyar TL’yi aşan kamu yatırımı yapılmıştır. İlimizde Bakanlığınıza bağlı İl ve Bölge Müdürlüğü teşkilatlarıyla beraber büyük bir uyum içinde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Amasya ilimiz Zat-ı Alinizin desteğiyle çok önemli hizmetlere kavuşmuş ve kavuşmaya devam etmektedir.  Bu gün de temeli atılacak ve açılışı yapılacak olan tesislerle İlimizde büyük bir coşku ve heyecan yaşamaktayız. Bu hizmetler ilimize ve bölgemize hayırlı olsun. Bu vesileyle Amasyalılara sunulan sayısız hizmetlerden ötürü şahsınızda hükümetimize ve devletimize Amasyalılar adına şükranlarımı arz ediyorum.  Sayın Bakanım, Yeraltı kaynaklarımızı, yerüstü zenginliklerimizi, üzerinde bulunduğumuz iklim kuşağını ve insan kaynağımızı daha iyi değerlendirme, dünya standartlarında mal ve hizmet üretme, İlimiz ve ülkemizin zenginliğine daha fazla katkı yapabilme hedefleri ile katılımcı bir yönetim anlayışı çerçevesinde, başta zat-ı aliniz olmak üzere hükümetimizin desteği ve toplumun tüm kesimleriyle geleceğin Amasya’sını kurguladığımızı ve inşa etmeye çalıştığımızı saygı ile arz ederim.”
 
Vali Salih Işık’ın konuşmasının ardından kürsüye gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ise özetle şunları söyledi: “Şehzadeler diyarı, dünyanın incisi güzel Amasya’da olmaktan, sizlerle kucaklaşmaktan büyük bir mutluluk yaşadım. Hepinize gönülden teşekkür ediyorum. Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım’ın el kalbi selamlarını getirdim. 15 Temmuzda Amasya dimdik ayakta durdu. Bu bakımdan hepinize gönülden teşekkür ediyorum. 15 Temmuz bizim tarihimizdeki en kanlı ve en alçak darbe girişimidir. Türkiye’yi tamamen işgal ve parçalama girişimidir. Milletimizin kahramanlığı, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın dirayeti, Başbakanımız, Bakanlarımızın ve siyasi partilerimizin desteği neticesinde bu darbe girişimi püskürtüldü. Ama milletimizin yazdığı kahramanlık destanı, dünya tarihine geçti. Kahraman milletimizle ne kadar gurur duysak azdır. Bende bu milletin ferdi olarak bütün milletimle gurur duyururum. Türkiye büyük ve güçlü bir devlet. Bizler büyük bir milletiz. 2023 yılında Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacağız. 2023 yılında Türkiye dünyada ilk 10 ülke arasına girecektir.
 
Bugün 18 tesisin toplu açılış ve temel atma törenini icra edeceğiz. Bu tesislerin toplam maliyeti 103 milyon TL. Hayırlı olmasını diliyorum. Burada özellikle 13 tane tesisin DSİ tarafından temeli atılacak. Ayrıca açılışı yapılacak 3 adet tesisimiz var. Bu tesislerle beraber ağaçlandırma ve ormancılık projeleriyle ilgili bir paket tesisin açılışını yapacağız. Buraya ayrıca 24 tane müjdeyle geldik. Bunların toplamı 107 milyon TL. Daha önce buraya gelirken müjdeler vermiştim. Bunlar 43 tane ve maliyeti 178 milyon TL idi. İkisini topladığımız zaman aşağı yukarı iki yılda 67 müjde ve 285 milyon TL maliyet oluyor. Bunlardan 14 tanesi DSİ’ye, 7 tanesi Orman Genel Müdürlüğüne, 2 tanesi Doğa Koruma ve Milli Parklara ve 1 tanesi de Meteoroloji Genel Müdürlüğüne ait.
 
Ayrıca Ülkemizde çiftçilerimize gelir getirecek ceviz, badem ağaçları dikeceğiz. Bu fidanları bölgeye en yakın köydeki vatandaşlara dağıtacağız. İlk defa devlet ormancılığından millet ormancılığına geçiyoruz.  Orman teşkilatımıza teşekkür ediyorum.  Bu düşüncelerle açılışını yaparak, temelini atacağımız tesislerin Amasya’ya ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” Konuşmaların ardından Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Vali Salih Işık, Amasya Milletvekili Haluk İpek ve il protokolünce 4 tesisin açılışı yapılırken, 14 tesisin ise temeli atıldı. Yapılan bu yatırımlar ise şunlardır: 1 baraj, 2 sulama tesisi, 13 taşkın koruma tesisi, 1  ağaçlandırma ve ormancılık projesi ve 1 doğa koruma ve milli parklar projesi. Toplu Açılış ve Temel Atma Töreninin ardından ise Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Belediye Başkanı Özdemir’i  makamında ziyaret ederek, Belediyenin çalışmaları hakkında bilgiler aldı. Bakan Eroğlu Amasya programının sona ermesinin ardından İlimizden ayrıldı.
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Amasya Gazetesi Sayfamızı Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
Amasya Gazetesi
© Copyright 2016 Amasya Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Sgk Sorgula
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
tipobet korumalı sunucular