film izle e-sgk e-anindakredi hizlipro bilginizolsun Antalya escort

Kanserde Erken Teşhis Önemlidir

Üniversitemiz İpekköy Yerleşkesi Konferans Salonunda Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi, TÜBA Konsey Üyesi, Avrupa Bilimler Akademisi Asli Üyesi Prof. Dr. Taner Demirer'in sunumuyla 'Kanser Kontrolü ve Kanserden Korunma'' adlı bir konferans gerçekleştirildi.
Bu haber 2016-05-06 13:47:17 eklenmiş ve 13014 kez görüntülenmiştir.

Sabuncuoğlu Şerefeddin Sağlık Hizmetleri MYO tarafından düzenlenen konferansa Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir,  Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, protokol üyeleri, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Kanser Erken Teşhis Önemlidir 1

Egzersiz, sağlıklı beslenme, stres azaltma, sigara, alkol ve diğer zararlı maddelerden kaçınma, enfeksiyonların önlenmesi (örneğin HPV ve HBV aşıları) ve erken tanı için yapılacak kanser taramaları kanserin önlenmesi için en önemli ve etkili yöntemler olduğunu ifade eden Prof. Dr. Taner Demirer, "Ülkelerin sağlık sistemi ve uygulamalarının canlı bir organizma gibidir. Sağlık hizmet ve uygulamalarında temel amaç mümkün olduğunca kalitenin arttırılması olmalıdır. Sağlıkta bu zamana kadar mükemmeli yakalamış hiçbir ülke yoktur. Her ülkenin sağlık ve uygulamaları ile ilgili problemleri vardır. Ülkemiz sağlık alanında yaşanan sorunları hafifletmek amacıyla Sağlıkta Dönüşüm Projesi yürütmektedir. Türkiye'de bütün sigorta kurumları tek ve modern bir SGK altında toplanmıştır. Sağlık kurumlarımız ülke genelinde gerek alt yapı gerekse de alet ve eğitimli personel yönünden sürekli modernize edilmektedir. Türkiye'de kanser sıklığı Dünya ve Dünyanın gelişmekte olan ülkeleriyle benzerlikler göstermektedir. Türkiye'de yaşa göre standardize edilmiş kanser hızı erkeklerde 269,7, kadınlarda ise 173,3'dür (100000 kişide). Ülkemizde her yıl yaklaşık 98 bin erkek ve 63 bin kadın kansere yakalanmaktadır. Erkeklerde en sık görülen kanserler akciğer ve prostat iken, tütüne bağlı kanserler erkeklerde önemini korumaya devam etmektedir. Kanserin korunmak ve korunması için erken teşhis kadar doğru beslenmek, sigara ve alkolden kaçınmak gerekmektedir. Kanserin erken teşhisi, tanısı, tedavisi ve hasta bakımı maliyetleri ülkelerin ekonomilerini sarsıyor. Dünya da kanser için her yıl 1 trilyon dolar harcanıyor. Türkiye de her yıl kanser için 3 milyar dolar harcanıyor. Ve Türkiye 2030'da kanser için 9 milyar dolar harcayacağı tahmin ediliyor. Son 10 yılda Sağlıkta Dönüşüm Projesi ile ülkemizde hem kanser tedavilerinin standardı önemli ölçüde yükselmiş hem de kanser hastalarının bu tedavilere ulaşımı ve çağdaş koşullarda tedavilerini almaları sağlanmıştır. Gerek Dumansız Hava Sahası gerekse de Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri' (KETEM) ile ülkemiz dünya genelinde sağlıkta büyük bir başarı hikayesi oluşturmuş ve takdir toplamıştır. Kanserlerin 3'te birinin erken teşhis edilebildiği ve 3'te birinin de önlenebildiği göz önüne alındığında mobil ve yerleşik KETEM'ler ile erken teşhislerin sayısı artacak ve ölüm oranları düşecektir. Türkiye Bilimler Akademisinden de söz edelim. Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Türkiye Cumhuriyetinin resmi Bilimler Akademisidir. TÜBA'nın temel misyonu devlet, hükümet, bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşlarına bilim temelli danışmanlık yapmaktır. Ülkemizi dünya bilim arenasında ve akademiler dünyasında temsil etmektir." dedi.

Kanser Erken Teşhis Önemlidir 2

Program sonunda Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, Sabuncuoğlu Şerefeddin Sağlık Hizmetleri MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Arif Ayar tarafından Prof. Dr. Taner Demirer'e adına dikilen fidanın koordinatlarının yer aldığı sertifika ve çeşitli hediyeler takdim edildi.

 

Kanser Erken Teşhis Önemlidir 3

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Amasya Gazetesi Sayfamızı Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
Amasya Gazetesi
© Copyright 2016 Amasya Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Sgk Sorgula
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
tipobet korumalı sunucular