dikey büyük -->

dikey büyük -->

üst -->
14 Şubat 2016 Pazar

EĞİTİM BİR-SEN ; “YENİ BİR SOLUK KAZANDIRDIK”

SEN YETER Kİ GEL,ONLAR TUTACAKTIR ELİNİ…

Hazırlayan Amasya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğrencileri Fatma AĞKOÇ-Burçin BÜYÜKYONCA-Mediha KARABULUT

15 Aralık 2011 Perşembe 21:35
SEN YETER Kİ GEL,ONLAR TUTACAKTIR ELİNİ…
kare -->
Rehberliğe yönelik günümüze kadar birçok tanım yapılmasına rağmen en kapsamlı şekliyle rehberlik; ferdin en verimli bir şekilde gelişmesi ve tatminkar intibaklar sağlamasında gerekli olan tercihleri, yorumları, planları yapmasına ve kararları vermesine yarayacak bilgi ve hünerleri kazanmak ve bu tercih ve kararları yürütmesi için ferde yapılan sistemli ve profesyonel yardımdır diyebiliriz. (Baymur 1975)  Bu açıdan rehberlik hizmetleri ferdin duyuşsal, fiziksel ve bilişsel tüm süreçlerinde bireyin yeterli olgunluğa ulaşmasına ve bu süreç içerisinde karşısına çıkan sorunları doğru bir şekilde atlamasına yardımcı olur. Sistematik olarak profesyonel bir şekilde yürütülen rehberlik hizmetlerinde danışman-danışan arasında sıkı bir iş birliği olması gerekir. Bu iş birliği süreci danışmana mesleki saygınlık adına birçok nitelik yükler. Bu nitelikler; tüm danışma süreci boyunca kendisini dürüstlük, yetkinlik, duyarlı ve saygılı olma, bireysel ve kültürel farklılıklara duyarlılık, sosyal sorumluluk, mesleki ve bilimsel sorumluluk olarak gösterir. Böylelikle danışman danışana karşı daha objektif yaklaşır ve danışan adına daha pragmatik sonuçlar elde edilmiş olur.
İnsan yaşamı boyunca geçirdiği gelişim sürecine göre çeşitli yaş gruplarında dönem dönem farklı sorunlarla karşılaşabilir. Bu gelişim süreçlerini en basit şekliyle çocukluk, ergenlik ve yetişkinlik dönemleri olarak ele alabiliriz. Tüm bu süreçler birbirinden bağımsız olarak ele alınsa da aslında her biri oluşturduğu vasıflarla bir bütün teşkil etmiştir. Bireylerin gelişim süreçlerinde ise problemleri ve endişeleriyle başa çıkabilmek için Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik hizmetleri bu bütünün vazgeçilmez bir parça olarak görülmüştür.
Gelişim süreçlerinde yaşanan sorunları ve kaygıları merkeze alıp ilk olarak çocukluk dönemini analiz edecek olursak, bu dönemde gelişimsel problemler,  çocukta oluşan öğrenme güçlüğü, parmak emme, tırnak yeme, yalan söyleme, tuvalet eğitimi, saldırganlık şeklinde açığa çıkar.  Rehberlik hizmetleri bu noktada devreye girerek problemlerinin daha yoğun olması ve belirli ihtiyaçları ya da ortamları gereği özel ilgiye ihtiyaç duyan çocuklara yardım etmekle birlikte sürecin birçok noktasını yada tümünü normal bir şekilde geçiren çocuklara da gelişimlerinin daha etkin ilerlemesi için devamlı bir yardım, destek ve olumlu bir büyüme yaşantısı sağlar. Tüm bu yardımlar ve profesyonel destek sonucunda danışman, çocukluk döneminde olan bu minik cevherlerin ileriki yaşamlarında topluma kazandırılmış birer fert olarak aramıza katılmalarında azami derecede ciddi bir faktör oluşturur. Ayrıca çocuğun bu dönemde ebeveynlerin boşanma dönemlerinden kaynaklanan olumsuz ve iz bırakıcı psikolojik etkilerini de en aza indirmek ve çocuğa ciddi boyutlarda zarar vermesini engellemek de yine psikolojik danışmanın görevlerindendir.
Çocukluk döneminin bir ileri safhası olan ergenlik döneminde çocukluk döneminden arta kalan problem artıklarıyla birlikte ergenliğinde getirmiş olduğu sorunlar daha yoğun bir şekilde kendini gösterir. Kimlik karmaşası ve kişilik gelişimi, gelecek kaygısı, ergen ve ebeveynler arasındaki iletişim problemi, meslek ve kariyer danışmanlık, sınav kaygısı, alkol-sigara-madde kullanımı ve bağımlılığı, cinsel gelişimle ilgili danışmanlık ergenlik döneminde psikolojik danışmanın karşısına çıkan başat problemlerdir. Ergenlik döneminin en çatışmalı ve sancılı dönemlerinde birey genellikle ebeveynden uzaklaşıp dış çevreye( arkadaşlarına, kendisinden büyük idol tiplere) yönelmektedir. Psikolojik danışmanın temel gayesi ise ebeveynden uzaklaşan ergenin tüm problemlerinin incelenip çözülmesiyle birlikte tekrar topluma kazandırılmasıdır. Profesyonel yardım, hem ergenin içindeki savaşı rahat kazanmasını, hem çevresi ile olan iletişimini sağlamasını hem de okul başarısını kapsamaktadır.  Bu dönemi diğerlerinden ayıran en büyük özellik aykırı davranışlar ve bunun sonucu olarak ortaya çıkan serzenişlerdir. Psikolojik danışman ergenin dışındaki tüm bireylerden farklı olarak ergene daha ılımlı ve anlayış gösterdiğini hissettirir davranışlarla ona daha yakın olup bireyde sorunun kaynağına iner. Bunun sonucu olarak birey bu dönemi daha sağlıklı geçirmekle birlikte bu dönemde yaşadıkları olgunlaşma sürecinde onu doğru sonuca ulaştırır.
Tüm bu gelişme dönemlerinin son aşaması olan yetişkinlik döneminde de yine bireyler geçmiş dönemlerinin de etkisiyle birtakım yeni sorunlarla karşılaşabilirler. Bu sorunların niteliği çocukluk ve ergenlikten farklı olarak duygusal, sosyal ve davranışsal gelişimlerinin desteklenmesine ve geliştirilmesine yöneliktir. Psikolojik hizmetlerde, yetişkinlik döneminde bu nitelikler çerçevesinde ortaya çıkan sorunların çözümü için çok daha olgunlaşmış bir sisteme oturtulur. Bu sistem etrafında en çok irdelenen problemler ise kişisel gelişim, kişiler arası iletişim sorunları, aile içi iletişim öfke kontrolü, stres ve kaygıyla başa çıkma, cinsel problemler özgüven kazanımı, depresyon, alkol-madde bağımlılığı, kayıp ve yas süreci, uyku problemleri, yeme problemi, panik atak problemleri, fobiler, travma sonrası stres bozukluğu ve obsesif kompulsif (takıntı hastalığı) bozukluklardır. Yetişkinlik döneminde bireyde istendik davranış geliştirme süreci çocukluk ve ergenlik dönemine oranla çok daha zordur. Bunun sebebi bireyin davranışlarının çocukluk ve ergenlik döneminde inşa edilmesinden dolayıdır. Psikolojik danışman ise bu zor dönemi en kolay ve en avantajlı zemine oturtmak için uğraşır.
Yukarıda belirtilen sorun alanlarıyla ilgili psikolojik danışmanlık ve psikososyal destek kapsamında hizmet verilmektedir. Tedavi ve tıbbi müdahale gerektiren durumlarda, danışanlarımız psikiyatrist  ve klinik psikoloğa yönlendirilmektedir.
Görüldüğü üzere Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik hizmeti hayatın her döneminde karşımıza çıkan bir hizmettir. Bu hizmet tüm bireylere yönelik olup bireylerin duygusal ve davranışsal sorunlarının çözümünü, duygu durumlarındaki dengenin sağlanmasını ve korunmasını amaçlar. Bireyle psikolojik danışmanlık sürecinde, sadece bireyin kendisine değil, aynı zamanda o bireyin aile içi etkileşimlerine, iş ve sosyal yaşantısındaki ilişkilerinin duygu durumu üzerindeki etkilerine yoğunlaşılır.
Psikolojik danışmanlık sürecinde, kişinin duygusal çatışmalarını çözümlemesi, bu çatışmalardan doğan kaygı ve gerginliğini azaltması, içsel uyum düzeyini artırması, kişiler arası ilişkilerini olgunlaştırması, kişinin kendisini tanıyarak yaşamındaki olumlu ve olumsuz yönleri sağlıklı bir şekilde yönetmesi amaçlanır. Bu süreçte, psikoloğun ya da psikolojik danışmanın amacı bireye tavsiyede bulunmak, öğüt vermek ya da önerilerde bulunmak değildir. Psikolojik danışma sürecinin amacı, bireyin kendi sesini duyması, kendi doğrularını keşfetmesi ve değişim için eyleme geçme cesaretini göstermesini sağlayabilmektir.
Psikolojik danışmanın bireylerin yaşam içerisinde karşılaştığı problemlerde yardımcı olma, hastalık sürecinde hastalığı kabullenme, karar vermede kişiliğine uygun kararlar almada yardımcı olmaktadır. Ayrıca meslek seçimi ve meslek uyumu konularında da yardımcı olmaktadırlar. Psikolojik danışmanlık bir nevi önleyici psikolojik hizmet vermektedir. Psikolojik danışman eğitim alanında da bireylerin yönelimlerini ve yeteneklerini gözden geçirerek bireyin doğru kararlar verebilmesi sağlar. Bireyin çocukluktan itibaren gelişimlerini gözlemleyerek yaşlarına uygun gelişim özelliklerine uygun davranışlar sergilemesini sağlarlar…
Tüm bu getirileri göz önüne aldığımızda aslında gerek bile olmadığını düşündüğümüz  psikolojik danışmanlık hizmetinin topluma ne kadar ciddi katkıları olduğuna tanık oluruz ve bunların sonucu olarak da son noktayı şöyle koyalım :

            Sağlıklı bir birey olmak istiyorsanız sizin için Psikolojik hizmetler bir alternatif değil , zorunluluktur!!

                                                Fatma AĞKOÇ-Burçin BÜYÜKYONCA-Mediha KARABULUT

Kaynak:

Motive Psikolojik Hizmetler BAYMUR Feriha 1975

Aynadan Psikolojik Danışmanlık Merkezi

 

Anahtar Kelimeler: Amasya,Amasya Gazetesi

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  GAZETE MANŞETLERİ
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  ?Bugün seçim olsa hangi parti iktidar olur?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  SAYFALAR
  e-gazete
  KARİKATÜR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  ARŞİV
  kare -->

  banner130

  yan -->